پنج شنبه , ۳ اسفند, ۱۳۹۶
خانه / یادداشت / سرعت حساب : اين كَدو صاحب دارد.

سرعت حساب : اين كَدو صاحب دارد.

سرعت حساب

 علّامه طهرانی رضوان الله علیه: پيرمردى صادق القول ميگفت: پس از انقلاب مشروطيّت كه سربازهاى محمّد ولى خان سپهسالار وارد طهران شدند، خود به چشم خود ديدم كه:

 روزى در نواحى قنات آباد، دو نفر از آنها اسب سوار … كه قطارهاى فشنگ را مرتّباً در روى سينه خود بسته بودند، از وسط خيابان … ميگذشتند؛ و يكى از آنها چپقى بلند در دست داشت و مشغول كشيدن بود.

 در كنار ديوار خيابان درویشى فقير كه سر خود را تازه با تيغ تراشيده بود نشسته و سر به روى زانوهاى خود گذارده، و به حال خود مشغول بود.

 همين كه اين دو نفر تفنگچی از آنجا عبور ميكردند و چشمشان به اين مرد سرتراشيده افتاد، آن مرد چپق بدست به سمت او آمد و از روى اسب خود خم شد و آتش چپق خود را روى سر او خالى كرد و رفت؛

 درویش سر خود را از روى زانو برداشته و نظرى كرد و گفت: اين كَدو صاحب دارد.

 هنوز يك ميدان به جلو نرفته بودند و به امامزاده حسن نرسيده بودند، كه من چون در راه خود بدانجا رسيدم ديدم جماعتى از دور مشغول تماشا كردن آن تفنگچی هستند.

 اسب او را به زمين زده بود و يك دست در روى سينه او گذارده، و با دست ديگر مرتّباً بر سر و سينه و بدن او ميكوفت تا او را در زير دست و پاى خود خُرد و لِه ساخت.

«معادشناسی» ج ۸ ص ۱۹۸

مطلب پیشنهادی

بی عرضه نباش

بی عرضه نباش!

عضو هیئت علمی هستی؟ رئیس هستی؟ کارخونه داری؟ پول داری؟ اینا مهم نیست... یه چیز داشته باش در راه خدا بدی... بی عرضه نباش! ...

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *