پنج شنبه , ۲۴ خرداد, ۱۳۹۷
خانه / یادداشت / سرعت حساب : اين كَدو صاحب دارد.

سرعت حساب : اين كَدو صاحب دارد.

سرعت حساب

 علّامه طهرانی رضوان الله علیه: پيرمردى صادق القول ميگفت: پس از انقلاب مشروطيّت كه سربازهاى محمّد ولى خان سپهسالار وارد طهران شدند، خود به چشم خود ديدم كه:

 روزى در نواحى قنات آباد، دو نفر از آنها اسب سوار … كه قطارهاى فشنگ را مرتّباً در روى سينه خود بسته بودند، از وسط خيابان … ميگذشتند؛ و يكى از آنها چپقى بلند در دست داشت و مشغول كشيدن بود.

 در كنار ديوار خيابان درویشى فقير كه سر خود را تازه با تيغ تراشيده بود نشسته و سر به روى زانوهاى خود گذارده، و به حال خود مشغول بود.

 همين كه اين دو نفر تفنگچی از آنجا عبور ميكردند و چشمشان به اين مرد سرتراشيده افتاد، آن مرد چپق بدست به سمت او آمد و از روى اسب خود خم شد و آتش چپق خود را روى سر او خالى كرد و رفت؛

 درویش سر خود را از روى زانو برداشته و نظرى كرد و گفت: اين كَدو صاحب دارد.

 هنوز يك ميدان به جلو نرفته بودند و به امامزاده حسن نرسيده بودند، كه من چون در راه خود بدانجا رسيدم ديدم جماعتى از دور مشغول تماشا كردن آن تفنگچی هستند.

 اسب او را به زمين زده بود و يك دست در روى سينه او گذارده، و با دست ديگر مرتّباً بر سر و سينه و بدن او ميكوفت تا او را در زير دست و پاى خود خُرد و لِه ساخت.

«معادشناسی» ج ۸ ص ۱۹۸

مطلب پیشنهادی

الهی العفو

خدا که انقدر مهربون نیست!

ادْعُونِي أَسْتَجِبْ لَكُمْ[1] بخوانید مرا تا اجابت کنم شما را این یک جلوه مهربانی خداست دیگه! بخونید من جوابتون رو میدم آقا اینجوری باشه ما با یه شب قدر بیست و سوم از اولیاءالله می‌شویم؟! بله قطعا همینطوره...

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *