جمعه , ۲۵ خرداد, ۱۳۹۷
خانه / یادداشت / دعای امام صادق علیه السلام برای زائران امام حسین علیه السلام

دعای امام صادق علیه السلام برای زائران امام حسین علیه السلام

امام حسین علیه السلام 

معاویة بن وهْب: برای تشرّف خدمت امام صادق علیه السلام اجازه گرفتم؛ وقتی وارد شدم حضرت در محلّ نمازشان بودند. نشستم تا نمازشان تمام شد؛ در اینحال شنیدم که با خداوند این گونه مناجات می کردند:

ای خدایی که کرامت و وصایت را به ما اختصاص دادی؛ و به ما وعدۀ شفاعت و علم گذشته و آینده را عنایت فرمودی؛ و دل گروهی از مردم را به ما متمایل ساختی! من، برادرانم و زوّار قبر ابی عبدالله امام حسین علیه السلام را بیامرز!

آنانکه به شوق خدمت به ما و به امید برکاتی که تو در ارتباط با ما قرار دادی اموالشان را در این راه خرج کردند، و خود را به زحمت انداختند تا پیامبر تو را خشنود سازند؛ دستور ما را اطاعت کنند؛ و موجب خشم دشمن ما شوند.

آنها با این کار به دنبال رضایت تو بودند؛ پس تو هم از طرف ما با «رضوان» برایشان جبران کن! در شب و روز از آنها محافظت فرما!

و در مدّتی که در این سفر هستند؛ جای خالی آنها را به بهترین نحو برای خانواده و فرزندانشان پر کن! و آنها را از شرّ هر دشمن ستمگر و همۀ خلائقت از کوچک و بزرگ و از شرّ شیاطین انس و جنّ محافظت فرما!

و در این دوری از وطنشان که ما را به فرزندان و خانواده و خویشان خود ترجیح دادند؛ بالاترین چیزی که آرزو دارند را به ایشان عطا کن!

خداوندا! دشمنان ما به جهت این زیارت نسبت به آنها بدگویی کردند؛ ولی این کار جلوی تمایل آنها به ما را نگرفت؛ چرا که آنها با دشمنان ما دشمن هستند.

رحمت خودت را شاملِ آن صورتهایی که آفتاب سوخته شد؛گونه هایی که روی قبر ابی عبدالله علیه السلام کشیده شد؛چشمهایی که اشک از آنها در مصائب ما جاری شد؛ دلهایی که برای ما بی تاب شد و سوخت؛ و ناله و فریادی که برای ما بلند شد؛ قرار بده!

خدایا من این جانها و بدنها را به تو می سپارم تا زمانی که در روز تشنگى، در کنار حوض کوثر آنها را دریابیم.

حضرت همینطور در حال سجده اینگونه دعا میکردند. وقتی دعای حضرت تمام شد؛ عرض کردم: فدایت شوم! این دعایی که من از شما شنیدم حتّی اگر برای شخص خدانشناس هم بود، گمان نمیکنم که آتش به او می رسید.

قسم به خدا که آرزو کردم که ای کاش به حج نمی رفتم و امام حسین علیه السلام را زیارت می کردم.

فرمودند: راه تو که خیلی به کربلا نزدیک است؛ چه مانعی برای زیارت داری؟! بعد فرمودند: ای معاویه! چرا به زیارت نمی روی؟

عرض کردم: فدایت شوم! نمی دانستم که زیارت امام حسین چنین جایگاهی دارد. فرمودند: ای معاویه! کسانی که در آسمان برای زوّار امام حسین علیه السلام دعا می کنند بیش از کسانی هستند که در زمین برای ایشان دعا می کنند.

 الكافي ج‏۴ ص ۵۸۲

مطلب پیشنهادی

الهی العفو

خدا که انقدر مهربون نیست!

ادْعُونِي أَسْتَجِبْ لَكُمْ[1] بخوانید مرا تا اجابت کنم شما را این یک جلوه مهربانی خداست دیگه! بخونید من جوابتون رو میدم آقا اینجوری باشه ما با یه شب قدر بیست و سوم از اولیاءالله می‌شویم؟! بله قطعا همینطوره...

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *