دوشنبه , ۲۶ شهریور, ۱۳۹۷
خانه / یادداشت / لطفا مخالفان نظام و حکومت توجه فرمایند

لطفا مخالفان نظام و حکومت توجه فرمایند

لطفا مخالفان نظام و حکومت توجه فرمایند

اگر فردی این دو خصلت را داشته باشد:

 ۱ .عالم به أحکام و قوانین

 ۲ .عادل

و تشکیل حکومت بدهد، و همان ولایتی را که پیامبر اکرم  صلی الله علیه و آله وسلم در امر إداره جامعۀ داشتند، دارا باشد، إطاعتش بر همۀ واجب است.

أدله وجوب تبعیت از ولی فقیه

دلیل عقلی

بر اساس نظام عقیدتی إسلام، حاکمیت از آن خداست.

از طرفی خدا مستقیما در إدارۀ  امور إجتماعی إنسان‌ها دخالت نمی‌کند و حاکمیت بر کارها ندارد.

 در عصر حاضر (غیبت امام زمان) که معصوم  بر کارها حاکمیت ظاهری ئدارد، نمی شود حکومت را رها کرد؛ چراکه حکومت ضرورت هر جامعۀ است.

 بعد از خدا و پیامبر و امامان علیهم السلام، فقیه جامع الشرایط رتبۀ چهارم از حاکمیت را دارد، چون شبیه ترین فرد به معصوم در امر حکومت ظاهری بر مردم است.

حاکم اسلامی باید صفاتی مثل: آگاهی به قوانین اسلامی، آگاهی به مصالح إجتماعی، صلاحیت أخلاقی، امانت داری و رعایت مصلحت عمومی را داشته باشد (معصوم به دلیل علم غیبش تمام این مصالح را می داند) .

دلیل  نقلی

«وَ قَالَ أَمِیرُ الْمُؤْمِنِینَ علیه السلام قَالَ رَسُولُ اللَّهِ صلی الله علیه و آله وسلم اللَّهُمَّ ارْحَمْ خُلَفَائِی. قِیلَ: یَا رَسُولَ اللَّهِ وَ مَنْ خُلَفَاؤُکَ؟ قَالَ: الَّذِینَ یَأْتُونَ مِنْ بَعْدِی یَرْوُونَ حَدِیثِی وَ سُنَّتِی‏»[۱]

«امیر المؤمنین علی(ع) فرمودند: رسول اکرم(ص) فرمودند: خداوندا! خلفای مرا مرحمت فرما. گفته شد: خلفای شما چه کسانی هستند یا رسول‏الله؟ فرمودند: کسانی که پس از من می‏آیند و حدیث و سنّت مرا روایت می‏کنند.»

لطفا مخالفان نظام توجّه فرمایند:

بر اساس حقد و کینه ای که به رهبری دارند و فقط و فقط از حسادت و جهلشان نشئت گرفته، اصل نظام را زیر سؤال نبرند. این توهین ها بی جواب نمی ماند و خداوند غضبش را هم در این دنیا و هم در آخرت روزیشان می کند. إن شاءالله.

[۱]. من لا یحضره الفقیه، ج۴، ص۴۲۰.

مطلب پیشنهادی

حمیدرضا صادقی

زیبا و زیباتر

اولیاء خدا آمده‌اند تا بگویند دزدی بد است؟ ظلم بد است؟ دروغ بد است؟ این‌ها دین می‌خواهد؟ این‌ها امام حسین می‌خواهد که به خاطرش به گودی قتلگاه برود و تیکه تیکه شود؟ ندیده اید تا حالا این آدم‌های بی دین همه‌شان می گویند دزدی بده، دروغ بده، ظلم بده و ...؟ در فیلم‌ها ندیده‌اید؟ فیلم‌های هندی، کره‌ای، ژاپنی، هالیوودی و... همه می‌گویند دزدی بده، دروغ بده و... به خاطر این خداوند پیامبر می‌فرستد؟

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *