جمعه , ۲۳ شهریور, ۱۳۹۷
خانه / یادداشت / اهمیت احترام به سادات

اهمیت احترام به سادات

حکایت احترام به سادات

 نوادۀ امام صادق علیه السلام و وکیل امام حسن عسکری علیه السلام

 حسين بن حسن بن محمّد بن إسمعيل بن جعفرالصّادق عليه السّلام در قم ساكن بود و آشكارا شرب خمر مى نمود.

 روزى به جهت مشكلى به أحمد بن إسحق أشعرى كه در قم وكيل در أمر أوقاف بود مراجعه كرد و أحمدبن إسحق به او اذن ورود نداد و وى را نپذيرفت و او با حال حزن و اندوه به منزلش بازگشت.

 پس از مدّتى أحمدبن إسحق به حجّ مشرّف شد و هنگامى كه به سامرّا رسيد به زيارت حضرت امام عسكرى عليه السّلام رفت، ولى حضرت او را نپذيرفته و اذن دخول ندادند.

 أحمدبن إسحق گريه فراوانى نمود و آن قدر التماس نمود كه حضرت إذن فرمودند. وقتى بر حضرت وارد شد، عرض كرد: يا ابن رسول الله! چرا مرا از وارد شدن منع فرموديد با اينكه من از شيعيان و مواليان شما مى باشم؟

 حضرت فرمودند: چون تو پسر عموى ما را از ورود در خانه ات منع نمودى.

 اشك از ديدگان أحمدبن إسحق جارى شد و قسم ياد كرد كه غرض از ردّ كردن حسين بن حسن فقط نهى ازمنكر بوده و مى خواسته سبب توبه وى از شرب خمر شود.

 حضرت فرمودند: راست گفتى ولى به هرحال بايد سادات را به جهت انتسابشان به ما تجليل و إكرام نموده و احترام ايشان را مراعات نمائى و كارى نكنى كه موجب حقارت و پستى ايشان شود كه اگر چنين كنى از زيانكاران خواهى بود.

 وقتى كه أحمدبن إسحق به قم بازگشت و أشراف و بزرگان قم به ديدار وى آمدند و حسين بن حسن نيز با ايشان بود، أحمدبن إسحق به استقبال حسين بن حسن شتافت و او را احترام كرده و در صدر مجلس نشاند.

 حسين از اين رفتار تعجّب نمود و از سبب آن سؤال كرد. و أحمدبن إسحق آنچه را برايش در محضر امام عسكرى عليه السّلام اتّفاق افتاده بود نقل نمود.

 حسين با شنيدن اين امر از أفعال قبيح خويش پشيمان شده و توبه نمود و به منزل خود بازگشت و شرابها را ريخت و آلات و وسائل شرب خمر را شكست؛

 و از آن پس از اتقياء و صلحاء أهل عبادت و ورع گشت و هميشه ملازم مسجد بود و به اعتكاف مى پرداخت، تا اينكه رحلت نمود و نزديك مزار حضرت فاطمه معصومه سلام الله عليها مدفون گشت.

نورمجرد ج۱ ص ۵۸۷ از بحارالانوار

مطلب پیشنهادی

حمیدرضا صادقی

زیبا و زیباتر

اولیاء خدا آمده‌اند تا بگویند دزدی بد است؟ ظلم بد است؟ دروغ بد است؟ این‌ها دین می‌خواهد؟ این‌ها امام حسین می‌خواهد که به خاطرش به گودی قتلگاه برود و تیکه تیکه شود؟ ندیده اید تا حالا این آدم‌های بی دین همه‌شان می گویند دزدی بده، دروغ بده، ظلم بده و ...؟ در فیلم‌ها ندیده‌اید؟ فیلم‌های هندی، کره‌ای، ژاپنی، هالیوودی و... همه می‌گویند دزدی بده، دروغ بده و... به خاطر این خداوند پیامبر می‌فرستد؟

2 دیدگاه

  1. سلام.خواستم بابت وبسایت خوبتون ازتون تشکر کنم و امیدوارم باعث
    ایجاد انگیزه براتون بشه
    1    0

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *