پنج شنبه , ۶ اردیبهشت, ۱۳۹۷
خانه / یادداشت / اهمیت احترام به سادات

اهمیت احترام به سادات

حکایت احترام به سادات

 نوادۀ امام صادق علیه السلام و وکیل امام حسن عسکری علیه السلام

 حسين بن حسن بن محمّد بن إسمعيل بن جعفرالصّادق عليه السّلام در قم ساكن بود و آشكارا شرب خمر مى نمود.

 روزى به جهت مشكلى به أحمد بن إسحق أشعرى كه در قم وكيل در أمر أوقاف بود مراجعه كرد و أحمدبن إسحق به او اذن ورود نداد و وى را نپذيرفت و او با حال حزن و اندوه به منزلش بازگشت.

 پس از مدّتى أحمدبن إسحق به حجّ مشرّف شد و هنگامى كه به سامرّا رسيد به زيارت حضرت امام عسكرى عليه السّلام رفت، ولى حضرت او را نپذيرفته و اذن دخول ندادند.

 أحمدبن إسحق گريه فراوانى نمود و آن قدر التماس نمود كه حضرت إذن فرمودند. وقتى بر حضرت وارد شد، عرض كرد: يا ابن رسول الله! چرا مرا از وارد شدن منع فرموديد با اينكه من از شيعيان و مواليان شما مى باشم؟

 حضرت فرمودند: چون تو پسر عموى ما را از ورود در خانه ات منع نمودى.

 اشك از ديدگان أحمدبن إسحق جارى شد و قسم ياد كرد كه غرض از ردّ كردن حسين بن حسن فقط نهى ازمنكر بوده و مى خواسته سبب توبه وى از شرب خمر شود.

 حضرت فرمودند: راست گفتى ولى به هرحال بايد سادات را به جهت انتسابشان به ما تجليل و إكرام نموده و احترام ايشان را مراعات نمائى و كارى نكنى كه موجب حقارت و پستى ايشان شود كه اگر چنين كنى از زيانكاران خواهى بود.

 وقتى كه أحمدبن إسحق به قم بازگشت و أشراف و بزرگان قم به ديدار وى آمدند و حسين بن حسن نيز با ايشان بود، أحمدبن إسحق به استقبال حسين بن حسن شتافت و او را احترام كرده و در صدر مجلس نشاند.

 حسين از اين رفتار تعجّب نمود و از سبب آن سؤال كرد. و أحمدبن إسحق آنچه را برايش در محضر امام عسكرى عليه السّلام اتّفاق افتاده بود نقل نمود.

 حسين با شنيدن اين امر از أفعال قبيح خويش پشيمان شده و توبه نمود و به منزل خود بازگشت و شرابها را ريخت و آلات و وسائل شرب خمر را شكست؛

 و از آن پس از اتقياء و صلحاء أهل عبادت و ورع گشت و هميشه ملازم مسجد بود و به اعتكاف مى پرداخت، تا اينكه رحلت نمود و نزديك مزار حضرت فاطمه معصومه سلام الله عليها مدفون گشت.

نورمجرد ج۱ ص ۵۸۷ از بحارالانوار

مطلب پیشنهادی

بی عرضه نباش

بی عرضه نباش!

عضو هیئت علمی هستی؟ رئیس هستی؟ کارخونه داری؟ پول داری؟ اینا مهم نیست... یه چیز داشته باش در راه خدا بدی... بی عرضه نباش! ...

2 دیدگاه

  1. سلام.خواستم بابت وبسایت خوبتون ازتون تشکر کنم و امیدوارم باعث
    ایجاد انگیزه براتون بشه
    1    0

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *