یکشنبه , ۲۵ شهریور, ۱۳۹۷
خانه / یادداشت / کسی که بداخلاقی می کند….

کسی که بداخلاقی می کند….

حکایت انسان بد اخلاق

 به خدمت رسول خدا صلّى الله عليه و آله و سلّم آمده و گفتند كه: سَعْد ابن مُعاذ رحلت نموده است.

 رسول خدا صلّى الله عليه و آله و سلّم با جماعتى از اصحاب بطرف منزل سعد حركت كردند، و درحالى كه تكيه به در داده بودند امر نمودند تا سعد را غسل دهند، و غسل به پايان رسيد.

 و سپس سعد را حنوط نموده و كفن كرده و حمل نمودند بسوى قبرستان بقيع، درحالى كه رسول خدا بدون كفش، پاى برهنه و بدون ردا بدنبال جنازه تشييع مى نمود، و گاهى طرف راست تابوت را مى گرفت و گاهى جانب چپ را تا آنكه جنازه سعد را كنار قبر پائين آوردند.

 رسول خدا صلّى الله عليه و آله و سلّم خود در قبر پائين رفت و براى سعد، لَحْد معيّن كرد و او را در لَحْد گذارد و خشت ها را يكى پهلوى ديگرى مى چيد…

 چون از تسويه قبر فارغ شده و خاك بروى آن ريختند، مادر سَعد گفت: گوارا باد بر تو اى سعد در اين بهشتى كه داخل ميشوى!

 رسول خدا صلّى الله عليه و آله و سلّم فرمود: اى مادر سعد! بطور جزم بر خدا حكمى نكن؛ اينك سعد را فشار قبر گرفت!

 رسول خدا صلّى الله عليه و آله و سلّم بعد از فراغ از امر سعد مراجعت كردند و مردم نيز مراجعت نمودند و عرض كردند: اى رسول خدا! ما امروز از شما امورى را مشاهده كرديم كه درباره سعد انجام دادى كه تا به حال درباره هيچ كس چنين نديده ايم كه انجام داده باشى؛

 شما به دنبال جنازه سعد بدون ردا و كفش حركت كردى! حضرت فرمود: چون ديدم كه فرشتگان سماوى بدون كفش و ردا تشييع جنازه سعد مى نمايند، من هم به آنها تأسّى كردم.

 عرض كردند: شما گاهى جانب راست سرير را مى گرفتيد و گاهى جانب چپ را؟! حضرت فرمود: دست من در دست جبرئيل بود، او از هر جا كه شروع ميكرد و مى گرفت من نيز مى گرفتم.

 عرض كردند: شما خود امر به غسل سعد نموديد و خود بر جنازه او نماز گزارديد و خود براى او لَحْد قرار داديد و سپس فرموديد كه: فشار قبر، سعد را در بر گرفت!

 حضرت فرمود: آرى، چون سعد با اهل منزلش به سوء اخلاق رفتار ميكرد، اين فشار قبر اثر سوء خلق اوست.

معادشناسی ج ۲ ص ۲۲۰ از امالی صدوق و بحارالانوار

دانلود کتاب معاد شناسی جلد اول

مطلب پیشنهادی

حمیدرضا صادقی

زیبا و زیباتر

اولیاء خدا آمده‌اند تا بگویند دزدی بد است؟ ظلم بد است؟ دروغ بد است؟ این‌ها دین می‌خواهد؟ این‌ها امام حسین می‌خواهد که به خاطرش به گودی قتلگاه برود و تیکه تیکه شود؟ ندیده اید تا حالا این آدم‌های بی دین همه‌شان می گویند دزدی بده، دروغ بده، ظلم بده و ...؟ در فیلم‌ها ندیده‌اید؟ فیلم‌های هندی، کره‌ای، ژاپنی، هالیوودی و... همه می‌گویند دزدی بده، دروغ بده و... به خاطر این خداوند پیامبر می‌فرستد؟

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *