از پایین شمشیر می خوریم و نیزه را بالا در هوا می زنیم!

3660

قبل از شروع درد دل اصلی‌مان، بهتر است خیلی کوتاه درباره سبک زندگی با هم گفتگو کنیم. اصلا مراد از سبک زندگی چیست؟ اصلا می دانیم سبک زندگی ای که این روزها بسیار مشکل ساز شده و نقل محافل، به چه معناست؟! و در یک کلام: درد چیست و درمان کجاست؟!

خب بهتر است در همین آغاز کلام بگوییم: وقتی از سبک زندگی اسلامی حرف می زنیم، در واقع از سبک زندگی مسلمانان سخن می گوییم، نه اسلام؛ چون کسانی به این معتقدند که باورهای دین خود را در زندگی به کار می برند. این ها متاثر از دین اسلام اند، و ما در واقع واقعیت بیرونی را مطالعه می کنیم. ما دنبال مصادیق واقعی و خارجی قضیه هستیم. حالت ما مانند ابوالاوسود دوئلی است و گرامر زبان عربی. او از خلال مطالعه لهجه ها و گویش ها و نحوه سخن گفتن عرب به قوانین و نظام ساختاری زبان رسید. به عبارت دیگر: از مصادیق شروع کرد و به چهارچوب کلی رسید. همچنین استفاده نهادهای دینی مسیحی از ظرفیت هایی مانند شخصیت های بابانوئل، والنتاین، بتمن، مرد عنکبوتی و … جای مطالعه دارد. آن ها از کشیش های مسیحی کاراکترهای مختلف می سازند و در تولید کالا استفاده می کنند. این شخصیت ها در فیلم ها، انیمیشن ها، فضای شاد و جذاب عید و جشن برجسته می شوند و در مقابل آنچه محسوس است فضای خالی ماست!

بدین ترتیب می توانیم سبک زندگی را این گونه تعریف کنیم: «مجموعۀ ترجیح ها و انتخاب ها و گرایش هایی که باعث می شود در زندگی مان به گونه خاصی مصرف کنیم»[۱] مثلا سنگ عقیق را برای انگشر برگزینیم یا در ماه محرم مشکی بپوشیم. در اینجا انتخاب ما نشان دهنده گرایش های درونی، علاقه ها، سلیقه ها و پسندهای ماست. به همین سبب است که کسی نام فرزند خود را کوروش و دیگری غلامحسین می گذارد.

خب بهتر است وارد درد دل بشویم: در واقع درد دل ما همان چیزی است که باعث شده مقام معظم رهبری حفظه الله به صورت مستقیم به این عرصه گام بگذارند، و در این باره سخنرانی های متعدد داشته باشند.[۲] این درد را در یک کلمه می توان خلاصه کرد : «بی‌همتی» متاسفانه ما در این زمنیه فعالیت میدانی و عملیاتی نداشته ایم، یا خیلی کم داشته ایم. نوجوان و جوان وقتی می خواهد به سمت فضای دینی و اسلامی روی بیاورد عملا دستش خالی است. تنها هنرمان سخنرانی های متعدد و همایش های مختلف و در نهایت کسانی که می خواهند کمی روشنفکرانه تر عمل کنند به نقد فیلم ها و تفکر غرب می پردازند و همین! آری، به همین مقدار بسنده کرده ایم و احساس هم می کنیم هرچه در توان داشته، انجام داده ایم! اما عجیب در اشتباه و گمراهی به سر می بریم.

ماجرا دقیقا از پایین و کف خیابان شروع می شود. یکی از دلایلی که باعث شده است بحث سبک زندگی که حال، جدی مطرح شده، گاه سر از در و دیوار در بیاورد، همین است که به جای رفتن به کف خیابان، برای سبک زندگی سخنرانی می گذاریم و دوره آموزشی تدوین می کنیم، گویی سبک زندگی هم مثل فلسفه و فیزیک یاد دادنی و امتحان گرفتنی است!

به قول آقای محمد رضا زائری: «از پایین شمشیر می خوریم و نیزه را بالا در هوا می زنیم! و این می شود که حریف بر ما غلیه می کند»[۳] آری، همین است که حریف بر ما غلبه کرده است، نمونه اش کتاب و ویدئوهای آموزش زبان انگلیسی و بازی های ویدئویی است که فضای ترویج زندگی غربی هستند. آیا ما مسلمان ها انقدر دستمان کوتاه است که حتی از پس نوشتن یک کتاب آموزشی و ساخت ویدئوهای آموزشی زبان انگلیسی هم بر نمی آییم؟!! در این حد هم توان نداریم ؟؟ تا این حد باید میدان برای رقیب سخت کوشمان باز باشد؟ و ما در مقابل چه می کنیم؟! جلسه سخنرانی و آموزشی برگزار می کنیم!! امان از دل غافل!53793_769

در واقع فیلم های سینمایی و سریال های تلویزیونی کانون اتفاق و جریان است؛ نه کلاس درس و کتابخانه و جلسه سخنرانی و همایش های متعدد… آن که باید کار را درست کند، رسانه است؛ یعنی باید کار را از همان جایی درست کرد که خراب شده است.

امیدوارم این نوشته خود از مصادیق سخنرانی در این عرصه و تنها نقد تفکر نباشد، بلکه هدف ایجاد انگیزه است در کسانی که توان ورود در عرصه رسانه و هنر را به هر نحو ممکن دارند، حتی در حد نوشتن داستانی کوتاه، رمان، فیلمنامه، انیمیشن، فیلم و … باور کنید ساخت یک عکس زیبا و تبلیغاتی یا یک داستان چند کلمه ای تاثیری به مراتب بیشتر از مقاله و یا سخنرانی های چند ساعتی دارد

.

جوان امروز ما تشنه است، و متاسفانه آنها که باید آب گوارا به او بدهند گوشه ای نشسته و پنهان شده و انتظار دارند جوان علم غیب داشته باشد و خود به سوی انها روانه شود. و از طرفی دشمن سودجویِ قسم خوردۀ ما ظرفی زیبا در دستانش گرفته، ظرفی که هر تشنه ای را به سوی خود می خواند و آنقدر هوس انگیز است که کسانی که تشنه نیستند نیز هوس نوشیده جرعه ای از آن می کنند!  جوانِ تشنه ما هم به امید نوشیدن آب ظرف را بر میدارد و می نوشد، غافل از اینکه آنجه در ظرف زیبا ریخته اند سمّی مهلک و کشنده است، نه آب!

njx2cnkkria379hgrfe

امیدواریم فردای قیامت همه مان در پیشگاه حضرت حق روسفید باشیم و مبادا کاری از دستانمان بر می آمده و انجام نداده باشیم.


[۱] . محمدرضا زائری، سبک زندگی،ص۱۶٫

[۲] . رک: http://khamenei.ir/  موضوع سبک زندگی.

[۳] . سبک زندگی، ص۱۵٫

نویسنده: حمیدرضا صادقی

One thought on “از پایین شمشیر می خوریم و نیزه را بالا در هوا می زنیم!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *