شنبه , ۲۴ شهریور, ۱۳۹۷
خانه / یادداشت / لیدیز فرست!

لیدیز فرست!

سبک زندگی – قسمت اول (لیدیز فزست! Ladies First)

%d8%ad%d9%82%d9%88%d9%82-%d8%b2%d9%86-%d9%88-%d9%85%d8%b1%d8%af

باید اعتراف کنم که «عبارت لیدیز فرست» همیشه برایم جذاب بوده است و نشان دهنده سبک و شیوه‌ای از زندگی است که به خانم‌ها احترام می‌گذارد. طبیعی است که در مقابل شیوه سنتی جامعه‌ای که در آن، زن‌ها باید چند قدم عقب تر از مرد راه بروند، ضعیفه به حساب بیایند، «منزل» یا «خانواده» صدایشان بزنند، وظیفه‌شان این باشد که برای مردها سفره بیاندازند، بعد از غذا خوردن مردها ته سفره را ببرند داخل آشپزخانه و بخورند و ظرف‌ها را بشویند و … این فرهنگ اتو کشیده و ژیگول «لیدیز فرست» باید هم خیلی متفاوت و جذاب و امروزی به چشم بیاید!

تا اینکه اینجا و آنجا، در برخی کتاب های حدیثی چشمم به روایاتی افتاد نظیر:

ما أَكرَمَ النِّساءَ إلاّ كَريمٌ و َلا أَهانَهُنَّ إلاّ لَئيمٌ[۱]

زنان را هرکه کریم باشد، حرمت می‌گذارد و احترام می‌کند و هرکس فرومایه باشد، به آنان توهین و بی حرمتی روا می‌دارد.

اِنَّ اَكرَمَكُم عِندَ اللّه  اَشَّدُّكُم اِكراما لِحَلائِلِهِم[۲]

گرامى ترين شما نزد خدا، كسى است كه بيشتر به همسر خود احترام بگذارد.

وَ اَمّا حَقُّ الزَّوجَةِ فَاَنْ تَعْلَمَ اَنَّ اللّه‏ عَزَّوَجَلَّ جَعَلَها لَكَ سَكَنا وَ اُنْسا فَتَعْلَمَ اَنَّ ذلِكَ نِعْمَةٌ مِنَ اللّه‏ عَلَيْكَ فَـتُـكْرِمَها وَ تَرْفُقَ بِها[۳]

حق زن اين است كه بدانى خداوند عزوجل او را مايه آرامش و انس تو قرار داده و اين نعمتى از جانب اوست، پس احترامش كن و با او مدارا نما.

يا على: لا يَخدِمُ العِيالَ إلاّ صِدّيقٌ أَو شَهيدٌ أَو رَجُلٌ يُريدُ اللّه  بِهِ خَيرَ الدُّنيا وَالخِرَةِ[۴]

يا على: به خانواده خود خدمت نمى كند مگر صدّيق يا شهيد يا مردى كه خداوند خير دنيا و آخرت را براى او مى خواهد.

آرام آرام دیدم چه کلاه گشادی سرم رفته است! تا آن روز فکر می‌کردم اگر برای نمونه جلوی در ورودی ساختمان یا آسانسوری به خانم ها تعارف کنم تا ابتدا وارد شوند، پذیرایی و آغاز سخن را از آنها شروع کنم یا به هر عنوان دیگری به خانم ها احترام بگذارم، خیلی اروپایی و خارجی رفتار کرده ام!! اینکه در فیلم های هالیوودی می‌دیدم مردها در خانه به همسرانشان کمک می‌کنند، ظرف می‌شویند، غذا درست می‌کنند، از بچه نگهداری می‌کنند و … خیلی به نظرم شیک و متمدن جلوه می‌کرد! و همیشه در دلم تحسینشان می کردم. اما نمی دانستم که این کارها و نمونه‌های بسیار دیگری نیز در زندگی روزمره ما هست که معارف دینی و تعلیمات اخلاقی و سیره پیشوایان دین برای آن راهکار دارد و متاسفانه ما نتوانسته ایم آن‌ها را به شکل مصداقی و عملیاتی و کاربردی تبیین و ارائه کنیم؛

مانند نمونه زیبایی که رهبر انقلاب در سخنرانی مهم و مشهورشان درباره موضوع سبک زندگی بدان اشاره کردند:

چرا فرهنگ کار جمعی در جامعه ما ضعیف است؟ این آسیب است. با اینکه کار جمعی را غربی ها به اسم خودشان ثبت کرده اند، اما اسلام خیلی قبل از اینها گفته است: تَعاوَنوا عَلَى البِرِّ وَالتَّقوىٰ[۵] یا وَاعتَصِموا بِحَبلِ اللَّهِ جَميعًا[۶] یعنی حتی اعتصام به حبل الله هم باید دسته جمعی باشد وَلا تَفَرَّقوا.

غرض اشاره به مصادیقی بود که در زندگی روزمره با آن روبروییم و لااقل در زندگی و محیط اجتماعی و نسل جدید به بازخوانی و مرور جدی آن‌ها نیازمندیم ….

در ادامه دو نمونه دیگر از حوزه های مهم از این دست را بررسی خواهیم کرد …ان شاءالله.

[۱] . نهج الفصاحه ص۴۷۲ ح ۱۵۲۰٫

[۲] . وسایل الشیعه ج ۲۱ ، ص۳۱۱ ، ح۲۷۱۵۷ {شبیه این حدیث در من لایحضر الفقیه ج۳ ، ص۵۰۶ و تهذيب الاحكام ج۸، ص۱۴۱}.

[۳] .  من لايحضره الفقيه ج ۲، ص ۶۲۱، ح ۳۲۱۴٫

[۴] . جامع الاخبار (شعیری) ص۱۰۳ – بحارالأنوار(ط-بیروت) ج۱۰۱، ص۱۳۲٫

[۵] . سوره مبارکه المائدة آیه ۲.

[۶] . سوره مبارکه آل عمران آیه ۱۰۳.

فرآوری: حمیدرضا صادقی

مطلب پیشنهادی

حمیدرضا صادقی

زیبا و زیباتر

اولیاء خدا آمده‌اند تا بگویند دزدی بد است؟ ظلم بد است؟ دروغ بد است؟ این‌ها دین می‌خواهد؟ این‌ها امام حسین می‌خواهد که به خاطرش به گودی قتلگاه برود و تیکه تیکه شود؟ ندیده اید تا حالا این آدم‌های بی دین همه‌شان می گویند دزدی بده، دروغ بده، ظلم بده و ...؟ در فیلم‌ها ندیده‌اید؟ فیلم‌های هندی، کره‌ای، ژاپنی، هالیوودی و... همه می‌گویند دزدی بده، دروغ بده و... به خاطر این خداوند پیامبر می‌فرستد؟

2 دیدگاه

  1. سلام ….. استفاده کردیم… خداقوت . تشکر
    2    0

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *